Read in English

International Press Institute (IPI), światowa organizacja na rzecz wolności prasy z siedzibą w Wiedniu, opublikowała dzisiaj nowy raport (w języku angielskim) na temat prześladowań w Internecie wobec dziennikarzy w Polsce. Za najczęstsze tematy, które mogą wywoływać groźne i nienawistne reakcje odbiorców, uznano politykę wewnętrzną, kwestię uchodźców, historię polsko-żydowską i problematykę płci.

IPI przeprowadziła swoją misję informacyjną w Polsce w czerwcu 2018 roku w ramach projektu Ontheline. Jej celem była analiza i wymiana najlepszych praktyk wdrożonych przez redakcje w Europie w celu zwalczania prześladowania dziennikarzy w Internecie. Projekt obejmuje również wizyty w Hiszpanii, Finlandii, Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Zachęcamy do zapoznania się z wcześniejszymi sprawozdaniami na temat prześladowania dziennikarzy w Internecie dotyczącymi Hiszpanii i Finlandii.

Podczas wizyt w redakcjach różnej wielkości w Warszawie przedstawiciele IPI odkryli, że mimo wzrostu świadomości, iż prześladowanie w Internecie stanowi poważne zagrożenie dla wolności prasy, menedżerowie i moderatorzy społeczności są często przytłoczeni rozległością problemu, a dziennikarze muszą polegać na nieoficjalnych sieciach wsparcia. Jednocześnie kilka czołowych mediów, m.in. znany dziennik Gazeta Wyborcza, coraz częściej eksperymentuje z metodami ochrony swoich reporterów przed prześladowaniem. Skuteczne strategie realizowane przez polskie redakcje zostaną później udostępnione (wraz z modelami z innych mediów europejskich) na nowej platformie zasobów internetowych Ontheline.

Podobnie jak w innych krajach analizowanych przez IPI, obiektem szczególnie zaciekłych ataków są w Polsce dziennikarki. Uczestniczki grupy fokusowej IPI opowiadały o otrzymywanych ohydnych groźbach śmierci i gwałtu. Jedna z dziennikarek, błędnie zidentyfikowana przez czytelnika jako Żydówka, dowiedziała się, że opuści Polskę „przez komin” w Auschwitz.

Dziennikarze, z którymi rozmawiali przedstawiciele IPI, mówili również o kosztach, jakie z powodu prześladowania online, ponoszą w pracy i innych aspektach życia. Wielu mówiło, że zdecydowało się ograniczyć swoją aktywność w Internecie, a niektórzy przyznali, że starannie zastanawiają się przed podjęciem określonych tematów. Jeden z dziennikarzy opisał doświadczenie prześladowania jako „uczucie podobne do ciosu w żołądek”.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z całym raportem (w języku angielskim).

International Press Institute to globalna sieć redaktorów, wydawców i czołowych dziennikarzy zajmujących się obroną wolności prasy oraz promowaniem niezależnego dziennikarstwa wysokiej jakości. Organizacja, założona w 1950 roku, na bazie doświadczeń II wojny światowej, przez 34 czołowych redaktorów z 15 krajów, powstała w przekonaniu, że wolna prasa przyczyni się do stworzenia lepszego świata. Obecnie IPI skupia redaktorów i przedstawicieli mediów z 100 krajach, aby omawiać i podejmować wyzwania stojące przed mediami informacyjnymi oraz promować niezależne dziennikarstwo jako podstawowy filar demokracji.