Read this article in English, italianoελληνικά, Pусский язык

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve Basın Yasal Müdafaa Girişimi (MLDI) Avrupa’daki hakaret yasası üzerine rehber kılavuzunun dört ek dilde yayınlanacağını açıkladı.

İfade özgürlüğü ve itibarın korunması ile ilgili Avrupa yasal standartlarını özetleyen kılavuz artık Yunanca, Türkçe, İtalyanca ve Rusça dillerinde de mevcut.

“İfade Özgürlüğü, Basın Hukuku ve Hakaret”, gazetecilerin uluslararası ve Avrupa yasalarındaki insan hakları düzeneklerini anlamalarına yardımcı olması ve yayın yolu ile lekeleme dolayısıyla dava edilen basın çalışanlarını temsil eden avukatlara destek olması amacıyla oluşturulmuştur.

Kılavuza ek olarak, uzman eğitimcilerin Avrupa ülkelerinde basın özgürlüğü ve hakaret yasası üzerine çalıştay düzenleyebilmelerine yardımcı olacak bir takım eğitim gereci de içerisinde bulunmaktadır. Çalıştaylar gerekli bilgi aktarımına ek olarak, katılımcıların dava konusu senaryoları ve örnek vakaları kullanarak dava stratejilerini çalışmaları için olanak sağlamaktadır.

IPI ve MLDI kılavuzu ilk olarak 2015 yılında İngilizce, Hırvatça, Makedonca, Portekizce ve İspanyolca dillerinde yayınlanmıştır.

IPI Basın Özgürlüğü Programı Yönetmeni Scott Griffen bu kılavuzun hakaret davalarında gazetecilerin savunmasını güçlendirme ihtiyacına karşılık olduğunu belirtti.

“Araştırmalarımız hakaret davalarının suistimal edilişinin Avrupa’da devam eden ciddi bir sorun olduğunu gösteriyor,” şeklinde açıkladı. “Tüm Avrupa’da haddinden çok sayıdaki davalarda güçlü kişilerin, yaptığı eylemlerin incelenmesine karşın gazetecileri susturmak ve korkutmak için hakaret davaları veya dava etme tehdidi ile tepki verdiğini görüyoruz. Gazeteci ve avukatların, özellikle hükümet ve mahkemelerin önceden hareket ederek bu standartları uygulayamadığı durumlarda lehlerine olan Avrupa yasal standartlarının farkında olmaları önemlidir.”

Şöyle ekledi: “Bu malzemenin, hakaret yasalarının istismarının özgür bilgi akışına bir engel olduğu Yunanistan, Türkiye, İtalya ve Rusya gibi ülkelere kullanıma sunuyor olmak bizi memnun etmektedir.”

MLDI Hukuk Yönetmeni Padraig Hughes belirtti: “Avrupa’daki gazetecilerin, Strasbourg Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından geliştirilen hakaret yasası standartlarının farkında olmaları önemlidir. Bu standartlar, toplum menfaati ile ilgili özgür ifade hakkıyla çatışması için kasten tasarlanan hakaret iddialarına karşı savunma sağlamakta önemlidir. Umuyoruz ki bu kılavuz gazetecilerin benzer iddialara karşı başarıyla korunmasına yardımcı olacaktır.”

Kılavuzlar ayrıca İngilizce çevrimiçi e-öğrenim serisine eşlik etmektedir.

Londra merkezli MLDI, dünya çapındaki habercilere, bloggerlara ve bağımsız basın kuruluşlarına haklarını korumak için yardım eden bir sivil toplum kuruluşudur. Avrupa ülkelerinde basın karşıtı davaları savunmak için, davaları Avrupalı gazetecilerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi içerisinde ifade özgürlüğü haklarının çiğnendiği iddialara karşı son çare olarak başvurulan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımak dahi geniş kapsamda avukatlar ile çalışmaktadır.

Viyana merkezli IPI; basın özgürlüğü ve haberlerde özgür bilgi akımını korumaya adanmış gazeteci, basın yöneticisi ve editörlerden oluşan küresel bir şebekedir. IPI’nin Avrupa’daki hakaret hukuku üzerine araştırma ve gözetleme çalışmaları, AB ülkelerinin çoğunluğunda hakaret hukukunun uluslararası standartlar ile eşitlenemediği gerçeğini ortaya çıkaran “Out of Balance” (Dengesiz) adındaki raporu içermektedir.

IPI 2015 yılında Avrupa ve diğer yerlerde cezai ve sivil hakaret hukukuna kolayca erişim sağlamakta olan Basın Hukuku Veritabanı’nı yayınladı.