News

Główne tematy wyzwalające prześladowania w Internecie w Polsce to polityka i płeć

Nowy raport IPI analizuje działania podejmowane w redakcjach, aby chronić dziennikarzy przed prześladowaniem cyfrowym

Główne tematy wyzwalające prześladowania w Internecie w Polsce to polityka i płeć

Read in English

International Press Institute (IPI), światowa organizacja na rzecz wolności prasy z siedzibą w Wiedniu, opublikowała dzisiaj nowy raport (w języku angielskim) na temat prześladowań w Internecie wobec dziennikarzy w Polsce. Za najczęstsze tematy, które mogą wywoływać groźne i nienawistne reakcje odbiorców, uznano politykę wewnętrzną, kwestię uchodźców, historię polsko-żydowską i problematykę płci.

IPI przeprowadziła swoją misję informacyjną w Polsce w czerwcu 2018 roku w ramach projektu Ontheline. Jej celem była analiza i wymiana najlepszych praktyk wdrożonych przez redakcje w Europie w celu zwalczania prześladowania dziennikarzy w Internecie. Projekt obejmuje również wizyty w Hiszpanii, Finlandii, Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Zachęcamy do zapoznania się z wcześniejszymi sprawozdaniami na temat prześladowania dziennikarzy w Internecie dotyczącymi Hiszpanii i Finlandii.

Podczas wizyt w redakcjach różnej wielkości w Warszawie przedstawiciele IPI odkryli, że mimo wzrostu świadomości, iż prześladowanie w Internecie stanowi poważne zagrożenie dla wolności prasy, menedżerowie i moderatorzy społeczności są często przytłoczeni rozległością problemu, a dziennikarze muszą polegać na nieoficjalnych sieciach wsparcia. Jednocześnie kilka czołowych mediów, m.in. znany dziennik Gazeta Wyborcza, coraz częściej eksperymentuje z metodami ochrony swoich reporterów przed prześladowaniem. Skuteczne strategie realizowane przez polskie redakcje zostaną później udostępnione (wraz z modelami z innych mediów europejskich) na nowej platformie zasobów internetowych Ontheline.

Podobnie jak w innych krajach analizowanych przez IPI, obiektem szczególnie zaciekłych ataków są w Polsce dziennikarki. Uczestniczki grupy fokusowej IPI opowiadały o otrzymywanych ohydnych groźbach śmierci i gwałtu. Jedna z dziennikarek, błędnie zidentyfikowana przez czytelnika jako Żydówka, dowiedziała się, że opuści Polskę „przez komin” w Auschwitz.

Dziennikarze, z którymi rozmawiali przedstawiciele IPI, mówili również o kosztach, jakie z powodu prześladowania online, ponoszą w pracy i innych aspektach życia. Wielu mówiło, że zdecydowało się ograniczyć swoją aktywność w Internecie, a niektórzy przyznali, że starannie zastanawiają się przed podjęciem określonych tematów. Jeden z dziennikarzy opisał doświadczenie prześladowania jako „uczucie podobne do ciosu w żołądek”.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z całym raportem (w języku angielskim).

International Press Institute to globalna sieć redaktorów, wydawców i czołowych dziennikarzy zajmujących się obroną wolności prasy oraz promowaniem niezależnego dziennikarstwa wysokiej jakości. Organizacja, założona w 1950 roku, na bazie doświadczeń II wojny światowej, przez 34 czołowych redaktorów z 15 krajów, powstała w przekonaniu, że wolna prasa przyczyni się do stworzenia lepszego świata. Obecnie IPI skupia redaktorów i przedstawicieli mediów z 100 krajach, aby omawiać i podejmować wyzwania stojące przed mediami informacyjnymi oraz promować niezależne dziennikarstwo jako podstawowy filar demokracji.

Become a member

IPI membership is open to anyone active in the field of journalism, in news media outlets, as freelancers, in schools of journalism or in defence of press freedom rights, who supports the principle of freedom of the press and desires to co-operate in achieving IPI’s objectives.

Become a member

Latest