English.

Międzynarodowy Instytut Prasowy (IPI) wraz z Europejskim Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF) uruchamia dziś fundusz wielkości 450 000 EUR w celu wspierania transgranicznego dziennikarstwa śledczego.

http://www.ij4eu.net/

Fundusz „Investigative Journalism for Europe” (#IJ4EU) ma na celu rozwój i zacieśnianie współpracy pomiędzy dziennikarzami i pokojami prasowymi w Unii Europejskiej w zakresie ujawniania spraw w interesie publicznym i o znaczeniu transgranicznym. Środki mają wspierać prace dochodzeniowe odzwierciedlające rolę mediów, jaką jest działalność strażnicza, oraz pomagać społeczeństwu w pociąganiu do odpowiedzialności przedstawicieli władzy w związku z ich działaniami i zobowiązaniami. W ten sposób pomoc ta stanowi część starań na rzecz budowania trwałości demokracji i rządów prawa w UE.

Funduszem będzie zarządzał IPI, który tworzy globalną sieć redaktorów, dyrektorów medialnych i czołowych dziennikarzy broniących wolności prasy od 1950 r.

W 2018 r. o dotacje do maks. kwoty 50 000 EUR mogą wnioskować transgraniczne zespoły reporterów śledczych i/lub redakcje śledcze z co najmniej dwóch państw członkowskich UE na prowadzenie prac dochodzeniowych w sprawach o znaczeniu transgranicznym i ważnych z punktu widzenia interesu publicznego.

Celem proponowanych projektów musi być ujawnienie nowych informacji. Wnioski mogą także składać już istniejące zespoły dziennikarzy śledczych lub zespoły utworzone do celów realizacji projektu #IJ4EU. O fundusze mają także prawo ubiegać się osoby, które prowadzą jeszcze nieukończone prace dochodzeniowe w celu ukończenia artykułu do publikacji. Do składania wniosków zachęcamy zwłaszcza zespoły dziennikarzy lub redakcje spoza stolic lub największych miast lub z krajów, w których z dziennikarstwem śledczym wiąże się szczególne zagrożenie.

W programie zostanie uwzględnione przekazanie środków na wszystkie platformy, w tym druk, media nadawcze, media internetowe, filmy dokumentalne oraz reportaże wieloplatformowe.

Aby się zakwalifikować, autorzy muszą podjąć starania opublikowania (i udostępnienia w formie do opublikowania) proponowanych projektów w szanowanych serwisach lub platformach informacyjnych w co najmniej dwóch państwach członkowskich UE do 31 grudnia 2018 r.

Termin przesyłania wniosków upływa 3 maja 2018 r., czyli w Światowy Dzień Wolności Prasy. Wnioski należy złożyć w języku angielskim. Wnioskodawcy będą musieli przedstawić szczegółowy opis projektu, informacje na temat zespołu dziennikarzy śledczych, plan badań i publikacji, budżet i ocenę ryzyka.

Niezależna komisja wybierze projekty, które otrzymają fundusze, aby zawrzeć umowy ze wszystkimi zwycięskimi wnioskodawcami do 15 czerwca 2018 r.

Wnioski można składać na stronie internetowej funduszu. Znajdują się na niej także pełne informacje na temat kwalifikowalności, wniosków i procesu selekcji.

„Dziennikarstwo śledcze, które spełnia istotną rolę w każdej funkcjonującej demokracji, poddawane jest presji w całej UE” — powiedziała Barbara Trionfi, dyrektor wykonawcza IPI. „Przekazywanie środków finansowych na projekty o charakterze dochodzeniowym to sposób, który pomaga zagwarantować dotarcie do opinii publicznej informacji o sprawach, takich jak korupcja, przestępstwa finansowe, łamanie praw człowieka i szkody wyrządzone środowisku naturalnemu”.

Dodała: „Obecnie takie prace dochodzeniowe rzadko ograniczają się do jednego kraju, zatem niezbędna jest współpraca transgraniczna zespołów dziennikarzy w zakresie takich tematów. Jesteśmy dumni, że #IJ4EU będzie szansą na realizację takiego celu”.