Read in English.

Mahkeme bugün, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde rol oynadıkları iddiasıyla terör suçlamalarıyla yargılanan beşi gazeteci ve medya çalışanı altı sanığı ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırdı.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), gazetecilere yönelik darbe girişiminden açılan davalar arasında karara bağlanan ilk davada verilen hükmü şiddetle kınıyor, ve ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkının ağır bir ihlali olarak nitelendiriyor.

Müebbet hapse çarptırılanlar arasında Türk akademisyen, gazeteci Mehmet Altan ve kardeşi, yazar Ahmet Altan da bulunuyor.  Altan kardeşler, 15 Temmuz darbe girişiminden bir gece önce televizyonda ‘bilinçaltı mesaj’ vermekten suçlanıyorlar. Geçtiğimiz ay Anayasa Mahkemesi (AYM), Mehmet Altan hakkında anayasal haklarının ihlaline hükmetmişti. İlgili İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi ise tahliye kararını AYM’nin “yargı yetkisini aştığı” iddiasıyla reddetti.

Gazeteci Nazlı Ilıcak, medya çalışanları Yakup Şimşek ve Fevzi Yazıcı ve eski polis akademisi öğretim görevlisi Şükrü Tuğrul Özşengül müebbet hapis cezası alan diğer sanıklar. Sanıkların hepsi “anayasayı ihlal” suçundan mahkum edildi.

Altı sanık bir yılı aşkın süredir tutuklu yargılanıyordu. Davada tutuksuz yargılanan yedinci sanık Tibet Murat Sanlıman ise tüm suçlamalardan beraat etti.

IPI Genel Müdür Yardımcısı Scott Griffen verilen hükmün Türkiye’de hukuk devletinin önlenemez düşüşünü doğruladığını vurguladı.

Griffen, “Mehmet Altan’ın AYM’nin verdiği tahliye kararına rağmen bugün müebbet hapisle cezalandırılması tamamen absürt ve Türk yargı sisteminin gazeteci haklarını korumaktan aciz olduğunu gösterir nitelikte” ifadelerini kullandı.

“Bu davanın sanıkları, Altan kardeşler de dahil, adil bir yargılama sürecine tabi tutulmadı. Verilen hüküm derhal temyize gönderilerek, geri çevrilmeli.”