Read in English

IPI Yönetim Kurulu üyeleri olarak, büyük bir endişe ve üzüntüyle gözlemlediğimiz Cumhuriyet davasının, uzun süren adli sürecin ardından geçtiğimiz Çarşamba günü IPI Yönetim Kurul üyemiz Kadri Gürsel, saygın üyelerimiz Murat Sabuncu ve Ahmet Şık, ve Cumhuriyet gazetesindeki diğer meslektaşlarımıza mahkumiyetle sonuçlanmasına şahit olduk.

Geçtiğimiz 18 ayda, meslektaşlarımızın tutuklanmalarından bu yana, Cumhuriyet’in temsilcilerine absürt temellerle uygulanan tutuklamaları; IPI dava gözlem raporlarında da belirtilen süreç ihlallerini; Türk Ceza Kanunu ve uluslararası yasalarda temeli olmayan uzun tutuklu yargılama pratiğini; ve son olarak meslektaşlarımızın işlemediği suçlar sebebiyle, işlenmemiş bir suçun delili olmamasından ötürü de hiç bir delil sunulamadan verilen bu rahatsız edici cezai müddetleri ısrarla ve kolektif şekilde protesto ettik.

Meslektaşımız, Yönetim Kurulu üyemiz Kadri Gürsel’e biçilen cezai süre hepimize yapılmış bir saldırıdır. Hayatlarını bağımsız, eleştirel, kamu yararına haber yapmaya adamış olanlara ve her gün bu yolda çalışan Kadri, Murat, Ahmet ve Cumhuriyet’teki diğer meslektaşlarımıza yapılmış büyük bir aşağılamadır.

IPI Yönetim Kurulu üyeleri bizler, kendi hükümet ve kurumlarını eylemlerinden mesul tutmayı başaran, ve kendi halkları ve uluslararası kamuya bağlılıklarını hatırlatan bu cesur editör, gazeteci ve yönetici arkadaşlarımızın her daim yanında, omuz omuza durmaya devam edeceğiz.

Biliyoruz ki, Cumhuriyet sanıkları hiç bir suç işlememiştir. Tek yaptıkları en ileri seviyede kaliteli gazeteciliktir. Onların işleri; Kadri’yi Yönetim Kurulumuzda, Ahmet ve Murat’ı üyelerimiz arasında, Akın Atalay, Orhan Erinç, Bülent Utku, Güray Öz, Önder Çelik, Musa Kart, Hakan Kara, Mustafa Kemal Güngör, Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya, ve Emre İper’i bu saygın mesleğin üyeleri olarak saymaktan onur duymamıza neden olmuştur.

Geçtiğimiz aylarda tanık olduğumuz tüm haksızlıklara rağmen, Türkiye’nin adalet sisteminden umudu kesmemeye niyetliyiz. Verilen cezaların istinaf mahkemesinde bozulmasını dört gözle bekliyoruz.

20 ülke ve 5 kıtayı temsil eden IPI Yönetim Kurulu, Türkiye mahkemelerinin kararlarını takip etmeye devam edecek ve Türkiye’nin hapse mahkum ettiği bu gazeteci ve medya yöneticilerinin aslen halkın yararına hizmet ettiklerini anlamalarını ummayı sürdürecektir.

IPI Yönetim Kurulu:

Owais Aslam Ali, Chairman, Pakistan Press International (PPI), Pakistan
Mahfuz Anam, Editor & Publisher, The Daily Star, Bangladesh
Beata Balogová, Editor-in-Chief, SME, Slovak Republic
Ole Kristian Bjellaanes, Managing Editor, Norwegian News Agency, Norway
Woosuk Kenneth Choi, Deputy Editor, Chosun Ilbo, South Korea
Monika Eigensperger, Director of Radio, Austrian Broadcasting Corporation (ORF), Austria
Sami El Haj, Head, Human Rights and Public Liberties Desk, Aljazeera Media Network, Qatar
Kim Fletcher, Editor, The British Journalism Review, UK
Daniel Hadad, CEO, Grupo Infobae, Argentina
Johannes Hano, Bureau Chief, ZDF German Television (New York/Canada), Germany
Hiroshi Komatsu, Editor-in-Chief, The Mainichi Shimbun, Japan
Daoud Kuttab, Director General, Community Media Network; Founder, AmmanNet, Jordan
Riyad Mathew, Editor, Malayala Manorama and The Week, India
Ken MacQuarrie, Director, Nations and Regions, BBC, UK
Tom Mshindi, Editor-in-Chief, Nation Media Group, Kenya
Kaius Niemi, Senior Editor-in-Chief, Helsingin Sanomat, Finland
Virginia Pérez Alonso, Deputy Editor-in-Chief, Publico.es; Chair, Platform for the Defence of Free Expression (PDLI), Spain
Markus Spillmann, Founder & CEO, SPILLMANN Media Strategy Management GmbH, Switzerland
Martha Steffens, Professor, SABEW Chair in Business and Financial Reporting, University of Missouri School of Journalism, USA
Dawn Thomas, Chief Executive Officer, One Caribbean Media Ltd., Trinidad & Tobago
John Yearwood, President, Yearwood Media Group, USA
Kabiru Yusuf, Chairman, Media Trust Ltd., Nigeria